Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Solorz i Sołowow będą budować reaktory jądrowe
Porozumienie przedsiębiorców Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa podjęło decyzję o wspólnym budowaniu elektrowni jądrowej. Elektrownia ma powstać na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Jej głównym akcjonariuszem jest Solorz. Inwestycja zakłada stworzenie od 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Na podstawie zawartej umowy ma powstać nowe przedsiębiorstwo. Obszar jego działań ma dotyczyć energetyki jądrowej. Budowane jednostki mają być oparte o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR w celu produkcji energii elektrycznej.
Elektrownia Pątnów dotychczas wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego, który jest wydobywany w okolicznych kopalniach odkrywkowych. To na terenie elektrowni ma być realizowana nowa inwestycja. Zapewni to już gotową infrastrukturę do przesyłania prądu. Takie działanie ma przyczynić się do transformacji energetycznej w Polsce.
Rafał Kasprów, CEO of Synthos Green Energy on behalf of Michał Solowow Group, signed today an agreement with Zygmunt Solorz Group represented by Piotr Woźny, CEO of ZE PAK SA. Mr. Sołowow and Mr. Solorz have decided to launch a joint project to build SMRs nuclear power plant. pic.twitter.com/ZJ28rQbt6j
— Synthos Green Energy (@GreenSynthos) August 31, 2021
– PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii – podkreślił cytowany w komunikacie Solorz.
Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii – dodał Sołowow. Jego spółka z branży chemicznej Synthos w projekcie bierze udział jako inwestor i dostawca technologii.
Polska energetyka jądrowa
– Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną – stwierdził Prezes Zarządu ZE PAK Piotr Woźny.
.@business reports on today’s announcement that ZE PAK and @GreenSynthos have signed an investment agreement to explore building BWRX-300 small modular reactors at the site of the Pątnów coal plant. https://t.co/x9z7Qwfddz
— GE Hitachi Nuclear Energy (@gehnuclear) August 31, 2021
– Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji" - komentował badania możliwości budowy elektrowni jądrowej w tej technologii Michał Sołowow.
W ocenie prezesa Synthosu Zbigniewa Warmuza reaktor BWRX-300 ma szanse powstać "gdzieś za granicą ok. roku 2027-2028". „Jeżeli się pojawi i zacznie pracować, zostanie sprawdzona, to myślę, że w Polsce realny jest rok 2030-2031” - dodał. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił z kolei, że pierwszy taki reaktor może powstać w Polsce w ciągu 7-10 lat.