Abp Gądecki: Nasze społeczeństwo ogarnął ogromny kryzys wiary
Nikt, kto dzisiaj patrzy trzeźwo na świat, nie powinien sądzić, iż chrześcijanie mogą sobie pozwolić na to, by po prostu dalej zajmować się swoimi sprawami, nie zważając na ogromny kryzys wiary, jaki ogarnął nasze społeczeństwo, lub wręcz spodziewać się, że spuścizna wartości, przekazana przez wieki chrześcijaństwa, nadal będzie inspirowała i kształtowała przyszłość tego społeczeństwa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. z udziałem całego Episkopatu w katedrze poznańskiej.
Podczas uroczystej liturgii z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski przewodniczący KEP mówił, że w okresach kryzysu i wrzenia Bóg powołuje wielkich świętych i proroków, by odnowili Kościół i wspólnotę chrześcijańską. – Ufamy Jego Opatrzności i modlimy się, by nadal nas prowadził. Jednakże każdy i każda z nas wezwany jest, by idąc swoją drogą życia, przyczyniać się do szerzenia królestwa Bożego poprzez wnoszenie wartości Ewangelii w życie doczesne – zaznaczył.
– To wszystko da się uczynić pod warunkiem, że Polacy rzeczywiście dochowają wierności Bogu. Najbardziej przejmujący apel o jej dochowanie znajduję w pierwszym liście papieża Jana Pawła II skierowanym do Polaków po jego wyborze na stolicę Piotrową: "Proszę was też, abyście zachowali wierność Chrystusowi, Jego Krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom. Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa; co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła" – podkreślił abp Gądecki.
Zobowiązania chrzcielne
Jak dodał, "ci, którzy mają jasną świadomość siebie, ale są skupieni na sobie samych i na swojej grupie, ukryci za solidnymi murami, są przekonani o swojej prawości, osądzają i potępiają tych, którzy nie postrzegają świata tak samo jak oni. Grozi im niebezpieczeństwo uduszenia się lub dążenia do wywoływania konfliktów". "Ci, którzy mają własną tożsamość i są otwarci na innych, będą stopniowo stawać się ludźmi zdolnymi do współczucia, ludźmi wewnętrznego pokoju, potrafiącymi słuchać i nieść dobro, pokój i jedność. Przez swoją kompetencję nastawioną na budowanie komunii pomogą innym pełniej przeżywać własne człowieczeństwo i jednoczyć się w dzieleniu przyjaźni" – oświadczył przewodniczący KEP.
Na zakończenie abp Gądecki podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za przekazane wszystkim Polakom słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty oraz duchowe uczestnictwo w obchodach 1050-lecia chrztu Mieszka I. – Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! Tobie powierzamy losy naszej Ojczyzny, każdej i każdego z Polaków w kraju i poza jego granicami. Matko Zbawiciela, pozwól nam dochować wierność naszym zobowiązaniom chrzcielnym – mówił duchowny.
Uroczystości w Poznaniu
Uroczystą Mszę św., którą odprawiono w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, poprzedziła procesja maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 roku. Liturgii przewodniczył legat papieski i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.
Procesja Maryjna ulicami Poznania. Wiele osób bierze udział pic.twitter.com/9PZW80mSc0
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 15 kwietnia 2016
CZYTAJ TAKŻE:
Przedstawiciele polskich władz złożyli wieniec na grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego