Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów w Katyniu.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony decyzją Sejmu w 2007 r. Święto to ustanowiono „w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.”. W przeszłości pamięć ofiar zbrodni honorowano podczas Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, 13 kwietnia 1943 r. 15 kwietnia 1943 r. radio rosyjskie oskarżyło Niemców o dokonanie zbrodni w Katyniu w roku 1941. Taką wersję przez długie powtarzała propaganda komunistyczna.
13 IV - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony w rocznicę podania przez Niemców inf. o odkryciu w ZSRS grobów oficerów WP pic.twitter.com/NwE9bgC0sq
— IPN (@ipngovpl) 13 kwietnia 2017
Zbrodnia katyńska to akt wymordowania przez NKWD ok. 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. - Zbrodnia katyńska, która dotknęła Polskę w 1940 r, spowodowała, że Rosjanie zamordowali bez sądu, bez procesów, ponad 55% kadry oficerskiej II RP. Tam było ok. 700 pilotów, kilkuset prokuratorów, sędziów, wierchuszka wywiadu, policji, żandarmerii, leśników, wielu innych zawodów potrzebnych w Polsce okupowanej przez Rosjan i Niemców. Brak tych, których zamordowano, odczuwamy do dnia dzisiejszego – powiedział na naszej antenie Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.