Ekspert: skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 najwcześniej w 2021 roku
Dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zauważył, że są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna już w 2021 r.
W ocenie zaznaczył, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić społeczeństwo przed COVID-19.
Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu powiedział PAP, że trwają intensywne prace nad stworzeniem szczepionki przeciw SARS-CoV-2 i badania nad skutecznym lekiem na COVID-19.
- W obecnej chwili wydaje mi się bardziej realne, że prędzej będziemy mieć skuteczną szczepionkę na koronawirusa, niż skuteczny i uniwersalny lek. A to dlatego, że zróżnicowane tło kliniczne chorych wymaga wdrażania różnych schematów terapeutycznych w zależności od charakterystyki pacjenta. Mamy już 9 szczepionek, które są w fazie trzeciej badań klinicznych, czyli w fazie ostatecznej - mówił.
Dodał, że chociaż tempo prac nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 jest zdumiewające, to na ostateczne efekty prac trzeba będzie poczekać.
Ekspert wskazał jednocześnie, że w kontekście kontroli dynamiki rozprzestrzeniania się zakażenia kluczową kwestią będzie to, jak długa będzie trwała ochrona po takiej szczepionce.
- Od tego, jak szybko szczepionki się pojawią i na jaki czas będą one dawać ochronę przed koronawirusem zależy to, kiedy uda nam się opanować pandemię - zaznaczył.
Dr hab. Piotr Rzymski podkreślił, że dobrą wiadomością jest fakt, że obecnie na całym świecie jest łącznie ponad 320 preparatów, nad którymi prowadzi się badania w różnych fazach:
- Preparaty te są proponowane przez firmy związane z różnymi państwami. Dobrze też, że są to zróżnicowane szczepionki oparte na różnych rozwiązaniach technologicznych, bo zwiększa to szansę na to, że któryś z nich faktycznie będzie działać – zaznaczył ekspert.