Hartman bezczelnie zmanipulował zdjęcie z Kaczyńskim. Potem sprostował, ale… „zapach” pozostał. Internauci wściekli
Po tym, jak pojawiła się smutna informacja o śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego, internauci chętnie wspominali wybitnego Polaka. Wiele mówiło się także o okolicznościach odwołania jego rządu w 1992 roku. Często pokazywane było zdjęcie autorstwa Andrzeja Hrechorowicza z sejmowego głosowania nad wotum nieufności dla gabinetu Jana Olszewskiego. Postanowił wykorzystać je na swoim profilu na Facebooku Jan Hartman, podpisując całkowicie fałszywym twierdzeniem.
Od chwili odejścia Jana Olszewskiego, w mediach społecznościowych często przypominano dwie fotografie Andrzeja Hrechorowicza z pamiętnego głosowania w Sejmie nad odwołaniem rządu nieżyjącego już premiera Jana Olszewskiego.
W czerwcu 1992 r. po tzw. nocy teczek, politycy ówczesnej opozycji wystąpili z wnioskiem o wotum nieufności, umawiając wcześniej możliwe poparcia ze strony różnych klubów parlamentarnych.
Jedna fotografia przedstawia uradowanego prezydenta Lecha Wałęsę po zakończonym głosowaniu, a druga - prezentująca ławy sejmowe - pokazuje Jarosława Kaczyńskiego, trzymającego rękę w górze na znak głosu przeciwko odwołaniu rządu Olszewskiego. Obok siedzi m.in. ówczesny szef Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Donald Tusk.
Fotografią posłużył się na Facebooku prof. Jan Hartman, zamieszczając jednak całkowicie nieprawdziwy opis fotografii.
- Kaczyński odwołuje "pierwszego niekomunistycznego premiera RP" (PAD) , a zdrajca Tusk staje przy Olszewskim. Zdjęcie-cud.
W mediach społecznościowych przetoczyła się fala komentarzy na temat niezgodnego z prawdą wpisu Hartmana.
Sam autor zdjęcia również podkreślił, że na zdjęciu widać Jarosława Kaczyńskiego, głosującego przeciwko odwołaniu rządu Olszewskiego.
Później opis zdjęcia został zmieniony. Za nieprawdziwą informację Hartman nie przeprosił, stwierdził jedynie, że „też się nabrał”.
Na temat wpisu Hartmana pojawiło się wiele komentarzy oburzonych internautów.
(fotografie: zrzuty ekranu Facebook i Twitter)