Historia i Teraźniejszość będzie wycofana od września z programu szkolnego. Jeszcze ktoś by się czegoś dowiedział, a po co?!
Mielili go w niszczarkach, kłamali na jego temat, a teraz go zakazali. We wrześniu z programów szkolnych znika dwutomowy podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość". Poza podręcznikiem znika też z programu szkolnego przedmiot noszący tę samą, co książka nazwę. Likwidacja HiT-u była jedną ze sztandarowych zapowiedzi ekipy Tuska, zanim jeszcze uzyskała ona w pełni zasłużone miano "koalicji 13 grudnia".
"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości", powiedział niegdyś marszałek Józef Piłsudski. Jego słowa nabrały nowego znaczenia w Polsce rządzonej przez koalicję 13 grudnia.
Niemal zaraz po przejęciu władzy i mediów publicznych akolici Tuska zaczęli czyścić archiwa radiowe i telewizyjne z niewygodnych i nieprawomyślnych z ich punktu widzenia treści - przede wszystkim historycznych. I nie chodzi tu tylko o Reset, gdyż dla koalicji 13 grudnia niewygodna stała się praktycznie cała polska historia - od Chrztu i roli Kościoła w tworzeniu naszego państwa, poprzez Bitwę pod Grunwaldem, budowę Gdyni, aż do czasów nam współczesnych. Po co to wszystko, ktoś mógłby zapytać? Odpowiedź jest banalnie prosta i kryje się w kolejnym cytacie. "Ci, którzy nie znają historii, są skazani na jej powtarzanie”, napisał znany hiszpański filozof José Ortega y Gasset. To niebezpieczna prawda dla totalnej władzy, w którą przeobrazić się chce niegdysiejsza totalna opozycja. Dlaczego? Bo ci, którzy znają historię rozpoznają w obecnej rzeczywistości analogiczne do niej fakty z przeszłości. Tego m. in. uczył właśnie podręcznik prof. Roszkowskiego.
Jak ustaliło RadioZET.pl, ministerstwo edukacji pracuje obecnie nad rozporządzeniami dotyczącymi podstaw programowych. Chodzi przede wszystkim o odchudzenie podstaw, ale też o Historię i Teraźniejszość. "W przyszłym roku szkolnym HiT będą mieli tylko uczniowie, którzy rozpoczęli już naukę tego przedmiotu", zapowiedziała w rozmowie z RadioZET.pl wiceministra Katarzyna Lubnauer, dodając, że "wszyscy nowi uczniowie, którzy zaczną edukację w liceach, technikach, szkołach branżowych od września 2024, HiT-u już nie będą mieli".