„IPN jest instytucją unikatową w skali światowej” – dowodzi prezes Nawrocki[WIDEO]
„Powinniśmy być dumni, że Polska ma taką instytucję z tak szerokimi kompetencjami i jest unikatem w skali świata. Przyjeżdżają do nas goście z USA i Europy Zachodniej, patrząc jak sobie radzimy” - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Prezes IPN, był gościem ostatniego dnia IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej". W swoim wystąpieniu podkreślał, że "nie da się zbudować świadomej i bezpiecznej przyszłości bez refleksji historycznej. To unikatowy i cywilizacyjny przekaz, że ludzi starszych oceniamy przez pryzmat tego, za to, jaką drogę przeszli. Za sprawą tego stają się pewnym wzorem i są otaczani w każdej cywilizacji troską, refleksją" - cytuje dra Karola Nawrockiego "Niezależna.pl".
Przedstawiając aktywność Instytutu Pamięci Narodowej, prezes podkreślił, że zajmuje się on Polską i Polakami w wieku XX, jak mówił św. Jan Paweł II - w wieku stanowiącym "misterium nieprawości". "Zajmujemy się Polakami, którzy w obliczu dwóch podobnych do siebie totalitaryzmów, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, walczyli o wartości, o Polskę wolną, niepodległą i suwerenną. Wielu z nich straciło życie, ale wykuło swoją walką i postawą naszą wolną i demokratyczną Polskę" - powiedział dr Nawrocki. Jak podkreślił, zadaniem IPN jest to, aby patrzeć w przeszłość, ale myśleć o przyszłości narodu. "Jesteśmy głosem tych, których nie ma, zostali zamordowani, skrzywdzeni, którzy nie mają swoich grobów, nazwisk, ale także jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy dopiero po nas przyjdą" - wskazał.
Dr Nawrocki zaznaczył, że IPN jest unikatową instytucją w skali Europy i świata. "Są instytuty na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, które są naszymi partnerami, ale żadna z tych instytucji nie ma takich kompetencji jak IPN w strukturze państwa polskiego. Powinniśmy być dumni, że Polska ma taką instytucję z tak szerokimi kompetencjami i jest unikatem w skali świata" – zaznaczył. - "Przyjeżdżają do nas goście z USA i Europy Zachodniej, patrząc, jak radzimy sobie z kwestiami transformacji, stawiania oprawców przed sądami, edukacji, nauki, działań prokuratorskich. Zatrudnionych jest ok. 2500 specjalistów - historyków, prokuratorów, archeologów, genetyków" - wymieniał.
Podkreślił, że "sercem" Instytutu jest archiwum, gdzie zgromadzonych zostało 93 km akt”. Wskazał także na inicjatywę Archiwum Pełne Pamięci, w ramach której na całym świecie zbierane są pamiątki, utensylia i rzeczy osobiste związane z osobami, które "walczyły o Polskę na wszystkich szerokościach geograficznych".
Dr Nawrocki dodał, że ważnym elementem działalności IPN jest także działalność naukowa - Instytut miesięcznie wydaje ok. 30 publikacji. Wspomniał także o Biurze Nowych Technologii i badaniu, które pozwoliło ocenić, że "w ciągu najbliższych dwóch dekad świadomość historyczna Polaków będzie kształtować się w miejscach, które do dzisiaj krwawią, a z drugiej strony - w przestrzeni wirtualnej".
Prezes IPN wymienił także inne aktywności Instytutu - związane m.in. z likwidacją obiektów sowieckich w Polsce oraz działalnością prokuratorską.