IPN wznowi poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu Bródnowskim
Na przełomie kwietnia i maja pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczną na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie drugi etap prac poszukiwawczych szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego – informuje "Nasz Dziennik".
Prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN, powiedział gazecie, że przygotowania do wznowienia prac są już dosyć zaawansowane. Żeby je rozpocząć, potrzebna jest jeszcze rozbiórka 5-metrowego pomnika ku czci ofiar represji komunistycznych, który zajmuje dużą część kwatery.
– Ze względu na to, że miejsce to jest objęte ochroną konserwatorską, każda ingerencja musi być dokonana w formie decyzji administracyjnej, konieczne są prace projektowe. Musimy tych procedur dochować – tłumaczy Gołębiewicz, zapewniając, że IPN posiada wszystkie siły i środki potrzebne do realizacji tych zadań.
Prace poszukiwawcze na Cmentarzu Bródnowskim rozpoczęły się w 2015 r. na terenie kwatery 45N znajdującej się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej. Jak ocenia prof. Krzysztof Szwagrzyk, na terenie poszukiwań pochowano co najmniej 33 skazanych na podstawie wyroków sądów komunistycznych.