Ks. Kawecki o beatyfikacji polskich misjonarzy: Ewangelia zawsze będzie niewygodna dla wielu ludzi
– To jest piękna historia. Polscy misjonarze, franciszkanie, wybrali się w podróż życia. Mieszkali w bardzo trudnych warunkach, cztery tysiące metrów nad poziomem morza, w trudnym klimacie – mówił w studiu Telewizji Republika teolog, ks. prof. Witold Kawecki.
Wczoraj w Chimbote w Peru odbyła się beatyfikacja polskich franciszkanów-męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. W uroczystości udział wzięło ok. 200 osób z Polski, w tym najbliżsi krewni zamordowanych misjonarzy.
Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Świetlisty Szlak za wiarę i miłość. Grupa członków maoistowskiej partyzantki wtargnęła do domu parafialnego i zabrała zakonników na miejscowy cmentarz. Tam o. Michał został zbity strzałem w kark, a o. Zbigniew – w plecy i głowę. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek 31 lat. Czytaj więcej
Ideologia walczy z Ewangelią, walczy z prawdą
Jak tłumaczył w studiu Telewizji Republika teolog, ks. prof. Witold Kawecki, historia dwóch Polaków, dobrze pokazuje realia życia w tamtym regionie na przełomie lat 80. i 90.. – Weźmy kontekst bardzo krwawej rewolucji, wszechobecnego terroru, pewnej ideologi (...) oni bronili wartości chrześcijańskich – mówił ekspert.
Ks. Kawecki zwrócił uwagę, że dzięki działaniom zamordowanych franciszkanów, tamtejsza ludność przeżyła swoją rewolucję, a kult męczenników jest w Peru bardzo żywy. Gość Telewizji Republika przypomniał też, że razem z dwoma Polakami beatyfikowany został również jeden włoski męczennik, pracujący w Peru. – Beatyfikacja tych trzech kapłanów sprawiła, że ci ludzie teraz inaczej myślą, inaczej żyją (...) To jest najlepszy znak, że słowo boże może być głoszone zwłaszcza przez przykład życia – mówił teolog.
– To jest piękna historia. Polscy misjonarze, franciszkanie, wybrali się w podróż życia. Mieszkali w bardzo trudnych warunkach, cztery tysiące metrów nad poziomem morza, w trudnym klimacie. 63 miejscowości do których oni dojeżdżali, często w ekstremalnych warunkach i zostawiali ślad chrystusowy – opowiadał ks. Kawecki. – Ideologia zawsze walczy z Ewangelią, walczy z prawdą. Ewangelia zawsze będzie niewygodna dla wielu ludzi – dodał.