MEN: Nowy program szkoły podstawowej. Więcej polskiego, matematyki i historii
– Cztery lekcje matematyki, pięć godzin polskiego w tygodniu przez całą szkołę podstawową, jedna lekcja historii w tygodniu od IV klasy i dwie lekcje historii od V klasy – przewiduje projekt ramowych planów nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało ramowe plany nauczania, czyli rozporządzenie ministra edukacji, w którym jasno określone są godziny nauczania danego przedmiotu na poszczególnych etapach nauczania (tj. w danej klasie).
Projekt nowego rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania skierowano do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Dokument wydano po reformie edukacji minister Zalewskiej, która likwiduje gimnazja i wprowadza 8-letnią szkołę podstawową oraz 4-letnie liceum ogólnokształcące. Konsekwencją reformy ma być nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, w której MEN przewiduje poziom wiedzy po ukończeniu konkretnej klasy.
W 8-letniej podstawówce w klasa I-III – tak jak do tej pory – występować będzie tzw. nauczanie wczesnoszkolne. Plan przewiduje m.in. 20 godzin lekcji tygodniowo, składać na to będzie się m.in. edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, edukacja informatyczna i edukacja techniczna.
Od IV klasy rozpocznie się tzw. nauczanie przedmiotowe, tj. język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne.
Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdą drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII – wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki – do VII klasy włącznie.