"Mam nadzieję, że będziemy mogli wtedy pożegnać się z epidemią". Prof. Horban o zaszczepieniu się na Covid-19
W czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban odniósł się do nadchodzącej Pasterki oraz odpowiedział na pytanie czy powinniśmy w tym dniu uczestniczyć we mszy w kościołach.
Główny doradca premiera ds. Covid-19 był również pytany, czy zmutowany kornonawirus jest groźniejszy od dotychczasowego.
- To jest wirus, który prawdopodobnie przenosi się łatwiej. To oznacza, że w bardzo czarnym scenariuszu możemy się spodziewać, że epidemia zacznie się gwałtownie powiększać. Nie będziemy mieli w tym momencie 10 tys. zdiagnozowanych osób dziennie, tylko 50 tys., dlatego może nasz system opieki medycznej może nie wytrzymać" - stwierdził prof. Horban.
Dodał, że zmutowany koronawirus nie jest groźniejszy, jeżeli chodzi o przebieg choroby oraz, że wydaje się, iż "jesteśmy blisko końca epidemii". W jego opinii wszystko zależeć będzie m.in. od tego, czy uda się zaszczepić na Covid-19 ludzi starszych, którzy są zagrożeni cięższym przebiegiem choroby.
Pożegnanie z epidemią?
- Jeżeli uda się ich zaszczepić zgodnie z planem, to mam nadzieję, że będziemy mogli się pożegnać z epidemią - mówił prof. Horban.
Dopytany z kolei, czy istnieje pewność, że szczepionka zadziała na zmutowanego koronawirusa odpowiedział, że "pewności nigdy nie ma", ale "wydaje się, że konstrukcja tych szczepionek powoduje wystąpienie odpowiedzi immunologicznej skierowanej przeciwko białkom, które grają główną rolę w replikacji wirusa". "To jest dość uniwersalna szczepionka i nawet duże mutacje wirusa nie powinny być przeszkodą, ale oczywiście nigdy nie wiadomo, to jest biologia" - zaznaczył prof. Horban.
Jego zdaniem, na razie wygląda na to, że została opanowana technologia produkcji szczepionek na Covid-19, dlatego zrobienie nowej wersji szczepionki na zmutowanego koronawirusa i jej nowy wariant powinny być "zupełnie proste".
Program szczepień
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego podstawowym celem jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią Covid-19 do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na Covid-19, czy jeszcze nie.