Minister Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem Pompeo. Omawiano konferencję bliskowschodnią
– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – wskazał minister Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Pompeo. Chodzi o wspólną konferencję bliskowschodnią, która wystartuje w środę w Warszawie.
– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – wskazał minister Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Pompeo. Chodzi o wspólną konferencję bliskowschodnią, która wystartuje w środę w Warszawie.
- Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił szef MSZ. - Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział Czaputowicz. Chodzi m.in. o Nord Stream 2, które według Polski i USA "nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy".
- Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał polski minister. Czaputowicz oświadczył również, że rozmawiał z Pompeo o "planach dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". Minister wyraził nadzieję na "kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach".
- Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii - powiedział Czaputowicz.
Skoordynowane działania ws. Rosji
Czaputowicz podał, że wstępnie omówił z Pompeo implikacje łamania przez Rosje traktatu INF i decyzję USA o wycofaniu się z tego traktatu. – Uważamy tę decyzje za słuszną. Traktat, który jest przestrzegany tylko przez jedna stronę, jest właściwie nieobowiązującym traktatem – powiedział Czaputowicz.
Podkreślił, że rozmowa dotyczyła też "roli Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa w Europie". – Razem musimy stawić czoło zagrożeniom związanym z bronią nuklearną, terroryzmem, cyberatakami – powiedział.
– Podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji zwłaszcza w stosunku do Ukrainy – powiedział szef MSZ. W tym kontekście wymienił działania Rosji związane z incydentami na Morzu Azowskim i "nieakceptowalnym przez prawo międzynarodowe przetrzymywaniu ukraińskich marynarzy". – To nie ma uzasadnienia – podkreślił Czaputowicz.
"Mamy nadzieję na otwarcie nowych kanałów dialogu w dyskusji na Bliskim Wschodzie i wyznaczenie kierunków przyszłych działań".
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 12 lutego 2019
/ min. #Czaputowicz o #WarsawSummit podczas konferencji z @SecPompeo pic.twitter.com/QHExaWyj1f