Przejdź do treści
"Opowiedz mi o ks. Jerzym". Strona o kapelanie "Solidarności"
Facebook/ Opowiedz mi o ks. Jerzym

"Opowiedz mi o ks. Jerzym" to niezwykle cenna inicjatywa poświęcona kapelanowi "Solidarności", która już niedługo ujrzy światło dzienne w postaci strony internetowej. Za jej pośrednictwem będzie można zasięgnąć wiedzy o osobie ks. Jerzego, ale także wysłuchać wspomnień tych, którzy mieli szczęście spotkać Go na drodze swojego życia. O tym, dlaczego warto zapoznać się z projektem i pracy nad jego realizacją mówił w rozmowie z portalem Telewizji Republika jego pomysłodawca i wykonawca Dominik Jabs.

TELEWIZJAREPUBLIKA.PL: Nic nie dzieje się bez przyczyny, również i to, że zajmuje się Pan taką, a nie inną postacią. W jaki sposób ks. Jerzy pojawił się w Pana życiu, co się wydarzyło, że postanowił Pan rozpowszechniać wiedzę na Jego temat? Kim jest dla Pana Jerzy Popiełuszko?
 
DOMINIK JABS: Z ludzkiego punktu widzenia był to przypadek, że chłopak z Koszalina trafił na studia dziennikarskie do Warszawy i zamieszkał właśnie na Żoliborzu i to 5 minut od grobu ks. Jerzego. Był to 2001 rok i jeszcze wtedy nie czułem się tak bardzo związany z parafią i Sanktuarium. Wiele się zmieniło, gdy zostałem na Żoliborzu po moim ślubie w 2004 roku. Nieco później kończyłem studia dziennikarskie, trafiłem do pierwszej redakcji, a potem związałem się z radiem i z pracą z dźwiękiem. I gdy w 2012 roku zerknąłem na stronę internetową parafii, to przyszła mi taka refleksja, że wśród tylu publikacji drukowanych, filmów, zdjęć, tekstów w prasie, brakuje wspomnień świadków życia ks. Jerzego w takiej najbardziej bezpośredniej formie, jaką jest dźwięk. Propozycja nagrania wspomnień dla Sanktuarium spotkała się z aprobatą poprzedniego proboszcza, ks. Tadeusza Bożełki. Wtedy ruszyłem: ponad 9 miesięcy pracy, 50 osób, ponad 30 godzin nagrań.

Spotkania z ludźmi, którzy znali bł. ks. Jerzego, wsłuchiwanie się w ich opowieści, ale też poznawanie tego co ks. Jerzy mówił np. w kazaniach, nie pozostało bez wpływu na mnie. Prawdę mówiąc nie wiedziałem, że tak to zadziała, że nagle tak mocno wejdę w świat tak wyjątkowego człowieka, który być może przechodził nawet pod oknami bloku, w którym teraz mieszkam. Zaczęły się pojawiać we mnie różne refleksje: czy jestem dobrym mężem, ojcem, jaki jest mój stosunek do innych? Do tego mnie ks. Jerzy zaczął inspirować. On w pewnym sensie nie pozwala mi teraz, bym, tak jak kiedyś w 2001 roku, traktował Jego obecność w Sanktuarium Żoliborskim jako rodzaj historycznego tła Warszawy. Teraz, gdy gdzieś tam się posypie moje życie, to właśnie ks. Jerzy inspiruje mnie do zmiany na lepsze. Tak skutecznie swoim życiem ks. Popiełuszko wskazuje na dobroć i miłość Pana Boga, że jest mi łatwiej np. jednać się z ludźmi.              
 
A jak zrodził się sam projekt Opowiedzmioksjerzym.pl?
 
Przez 9 lat byłem związany z mediami, właściwie wciąż jakoś jestem, i postawiłem sobie za cel, by zadbać o możliwie profesjonalną, spójną narrację o ks. Jerzym w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych. Czyli tam, gdzie "jest" na co dzień obecne moje pokolenie, i młodsze pokolenia. I tam, gdzie niebawem trafi też pokolenie moich dzieci.

Sama Fonoteka to próba zmniejszenia dystansu między ludźmi, którzy znali ks. Jerzego, a tymi, którzy np. nigdy jeszcze nie byli nawet w Warszawie, czy urodzili się np. w latach 90-tych. Fonoteka ma być pomostem między czasami lat 80-tych, a naszymi czasami. To coś na kształt odcinka sztafety pokoleń, w której staram się przekazywać dziedzictwo wspomnień, myśli, świadectw o ks. Jerzym, tym, którzy przyjdą później. Uważam, że jest to bardzo ważne, właśnie taka bezpośredniość, którą daje dźwięk, zwłaszcza teraz, gdy świadkowie życia bł. Popiełuszki powoli odchodzą.

Warto dodać, że sama strona Opowiedzmioksjerzym.pl, będzie tak naprawdę serwisem poświęconym ks. Jerzemu. Chciałbym, żeby było to pierwsze źródło informacji o tej postaci, źródło sprzęgnięte z działaniami Sanktuarium na Żoliborzu. Ale będę też zapraszał do udziału przedstawicieli innych miejsc, związanych z Kapłanem, tak by na stronie było jak najwięcej ważnych informacji dotyczących ks. Jerzego. Fonoteka będzie oczywiście integralnym i bardzo ważnym miejscem na tej stronie. Takie są plany.
 
Czy w trakcie prac nad realizacją Fonoteki napotkał Pan jakieś trudności?
 
Na etapie nagrań – nie wszyscy chcieli dać się nagrać, niektórzy wręcz unikali kontaktu ze mną. Ja to szanuję, bo nic na siłę, ale też żałuję, że to dziedzictwo, które w sobie mają nie może być zatrzymane w dźwięku. Bardzo trudno było przygotować materiał na samą płytę promująca projekt. Wybór 60 minut nagrań z ponad 30 godzin, było karkołomnym wyczynem i czasami napotykam się z zarzutami typu: "a dlaczego nie ma tej czy tamtej osoby?" Byłem na to jednak gotowy, bo wszystkich się nie zadowoli, a ostatecznie zaproszę po więcej nagrań do internetu.    

W internecie można odnaleźć różnego rodzaju strony, opracowania poświęcone ks. Popiełuszce. Opowiedz mi o ks. Jerzym jest – zdaję się – projektem, którego jeszcze nie było. Dlaczego warto się z nim zapoznać?

Co do Fonoteki, to szansa, by poprzez bezpośredni przekaz myśli zbliżyć się do ks. Jerzego i czasów w których żył, to możliwość dotknięcia tamtej rzeczywistości utrwalonej w pamięci ludzi, do której niedługo nie będzie dostępu. Nie trzeba czytać, choć oczywiście zachęcam też do czytania, oglądać, tylko słuchać. A serwis mam nadzieję, będzie przekazywał wartościowe informacje dotyczące Kapelana Solidarności i inicjatyw, które towarzyszą Jego osobie. Plany są mocarstwowe, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Czy po 19 października - czyli dacie premiery strony - fonoteka będzie poszerzana czy jest to już kompletny i zakończony projekt?

Jest plan poszerzenia, ale najwcześniej na wiosnę 2015 roku. Na razie trzeba dokończyć budowę strony i uporać się z trudnościami natury technicznej. Wiem, że strony nie da się uruchomić 19 października, tak jak zapowiadałem, ale wszystko jest pod kontrolą. Myślę, że najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź kiedy będzie premiera. Póki co zapraszam na Facebooka projektu, na Twitter, Instagram i Mixcloud, gdzie dostępne są nagrania spoza płyty.

Usunięto obraz.

Dominik Jabs, twórca projektu Opowiedz mi o ks. Jerzym

Wszystkich naszych czytelników serdecznie zachęcamy do śledzenia projektu Pana Dominika i cierpliwego wyczekiwania na uruchomienie strony http://www.opowiedzmioksjerzym.pl/

Więcej informacji o ks. Jerzym i Fonotece można zasięgnąć m.in. na portalu społecznościowym Facebook:

Popiełuszko - Opowiedz mi o ks. Jerzym

 

CZYTAJ TAKŻE:

Błogosławiony był wśród nas. "Opowiedz mi o ks. Jerzym"

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy”. Błogosławiony ks. Jerzy - kapelan zamordowany przez SB

telewizarepublika.pl

Wiadomości

Jak z przeciętniaków stać się czołowymi drużynami...

Polska 28 października – co wydarzyło się tego dnia

Czy Ewa Pajor zdobędzie Złotą Piłkę?

Dług państwa pobije wszelkie rekordy...?

Sakiewicz do Polonii w Michigan: Wy zdecydujecie, kto stanie na czele wolnego świata

Chcieli przedłużyć imprezę i włamali się do mieszkania...

Dlaczego działaczki lewicy nie chcą stawać po stronie torturowanych urzędniczek?

Z cmentarza Piotra i Pawła zniknęła ponad połowa polskich nagrobków

Pracownicy Poczty Polskiej o krok od strajku. Czy TO usłyszą?

"Kto będzie rządził USA, będzie rządził wolnym światem" - powiedział w Michigan Tomasz Sakiewicz

Historyczny wiec Donalda Trumpa w słynnej Madison Square Garden

Nieruchomości za miliony, nawet kilkanaście, a sięgają po ryczałt

Zatrzymali go w Alicante. Polak ukrywał się przed sprawiedliwością

9 dni do wyborów. Świat zaczął końcowe odliczanie...

Prawdziwe oblicze Applebaum? Czy mąż może być inny od żony?

Najnowsze

Jak z przeciętniaków stać się czołowymi drużynami...

Sakiewicz do Polonii w Michigan: Wy zdecydujecie, kto stanie na czele wolnego świata

Chcieli przedłużyć imprezę i włamali się do mieszkania...

Dlaczego działaczki lewicy nie chcą stawać po stronie torturowanych urzędniczek?

Z cmentarza Piotra i Pawła zniknęła ponad połowa polskich nagrobków

Polska 28 października – co wydarzyło się tego dnia

Czy Ewa Pajor zdobędzie Złotą Piłkę?

Dług państwa pobije wszelkie rekordy...?