Oto pierwsze zadanie kościoła katolickiego: Niesienie PRZEBACZENIA grzechów!
Pierwszym zadaniem Kościoła zleconym mu przy przekazaniu Ducha Świętego jest niesienie przebaczenia grzechów – podkreślają biskupi w liście pasterskim na przypadającą 8 kwietnia Niedzielę Miłosierdzia.
"Duch Święty przynagla nas" to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia. Biskupi podkreślają w nim rolę Ducha Świętego, który "jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego i uzdalnia nas do głoszenia Ewangelii oraz prowadzi do pełni życia". Za papieżem Franciszkiem przypominają, że "pierwszym zadaniem Kościoła zleconym mu przy przekazaniu Ducha Świętego jest niesienie przebaczenia grzechów". Miłosierdzie – naucza papież Franciszek – "ma kluczowe znaczenie w życiu wiary i jest konkretną formą, poprzez którą ukazujemy zmartwychwstanie Jezusa" – czytamy w liście biskupów.
Hierarchowie przywołują w nim też nauczanie papieża Benedykta XVI, który w encyklice "Deus Caritas est" pisał, że "Duch Święty na nowo rozpala serca wiernych oraz nakłania ich do miłowania swoich braci i sióstr tak, jak Chrystus ich umiłował, a także do tego, aby czynami miłosierdzia dawali całej ludzkości świadectwo miłości Ojca".
Z okazji Niedzieli Miłosierdzia – patronalnego święta Caritas, biskupi przypominają w liście, że dzięki pięciu tysiącom dzieł, pomaga ona trzem milionom potrzebujących. "Przez wasze wrażliwe serca i pomocne dłonie Duch Święty pociesza strapionych, niesie konkretną pomoc w trudnościach oraz wielu naszym siostrom i braciom przywraca utraconą godność" – czytamy w liście.
Nawiązując do słów św. Pawła Apostoła, który mówi, że w pewnym momencie został przez Ducha Świętego "przynaglony", by udać się do Jerozolimy, biskupi zwracają uwagę na to, że każdy z nas może dostrzec w swoim sercu podobne "przynaglenia", by np. "nie odkładać ważnej decyzji, by udać się w drogę na spotkanie z oczekującym pomocy, by przeprowadzić z kimś ważną rozmowę, by przynieść komuś słowo pociechy lub słowo upomnienia". Dodają, że dzięki mocy Ducha Świętego możemy przynosić konkretne owoce miłości, jak: "miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Te owoce służą dobru wspólnemu" – głosi list biskupów.
Z okazji obchodzonego w Niedzielę Miłosierdzia, święta patronalnego Caritas, hierarchowie podkreślają w nim rolę działalności charytatywnej Kościoła w Polsce, którą w ramach Caritas prowadzi 800 instytucji. Pomoc realizowana w pięciu tysiącach dzieł dociera do trzech milionów potrzebujących. Biskupi dziękują wszystkim zaangażowanym w dzieła miłosierdzia. "Bogu niech będą dzięki za wszystkich, którzy przynagleni Jego Duchem spieszą z pomocą swoim bliźnim, spontanicznie włączając się w akcje i dzieła charytatywne" – piszą biskupi w liście.
W liście z okazji Niedzieli Miłosierdzia, hierarchowie nawiązują między innymi do prowadzonego przez Caritas programu "Rodzina Rodzinie", który pomaga ofiarom trwającej od siedmiu lat wojny w Syrii.
"Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci dramatem wojny w Syrii. Wskutek konfliktu trwającego już 7 lat ponad 5 milionów osób uciekło z kraju, a liczba przesiedleńców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 miliona. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Rodzinom brakuje środków, by zaspokoić podstawowe potrzeby. W skrajnie trudnej sytuacji znajdują się mieszkańcy miasta Aleppo, którzy – poza ubóstwem i niepewnością – zmagają się ze skutkami trwających działań wojennych. Wśród wielu inicjatyw, mających na celu niesienie pomocy cierpiącym Syryjczykom, jest realizowany przez Caritas Polska program +Rodzina Rodzinie+, który umożliwia materialne wspieranie konkretnej rodziny przez określone środowisko, instytucję, wspólnotę, rodzinę lub pojedyncze osoby. Aktualnie w ramach tego programu objętych jest stałą pomocą niemal 10 tysięcy syryjskich rodzin. W imieniu tych rodzin serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło miłosierdzia i nadal będą je wspierać" – przypominają biskupi w liście.
Przeżywając Rok Świętego Stanisława Kostki i angażując się w przygotowania do zwołanego w październiku 2018 r. Synodu Biskupów w Rzymie, poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania, hierarchowie zachęcają "do realizowania przynagleń Ducha Świętego, do wytrwałej modlitwy i praktycznych czynów miłości, do działalności w grupach charytatywnych powstających w placówkach oświatowych i akademickich. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości nie zapominajmy również, że postawy zaszczepiane wśród młodego pokolenia wpisują się na trwałe w etos całego narodu" – czytamy w liście.
Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim darczyńcom wspierającym działalność charytatywną oraz tym, którzy zechcą złożyć ofiarę do puszek zbieraną w Niedzielę Miłosierdzia w całej Polsce na rzecz podopiecznych Caritas. "Niech Maryja Matka Miłosierdzia wyjedna nam wszystkim obfitość łaski u swego Syna" – dodają.