Podatek bankowy w Polsce. „Banki uprawiają samowolkę”, „przełoży się na portfele klientów”
– Bez podatku bankowego banki uprawiają samowolkę, czują się bezkarnie – mówił w „Wolnych głosach” Maciej Janiszewski z Ruchu Społecznego „Lichfa”. – To przełoży się na portfele klientów – ocenił z kolei Wiotld Michałek z Business Center Club.
– Według mnie to genialny pomysł. Bo chodzi o wyszarpnięcie ogromnych pieniędzy bankom – ocenił Maciej Janiszewski. Jego zdaniem podatek bankowy może się przełożyć na sytuację obywateli, ale w niewielkim stopniu.
– Trzeba spojrzeć na sytuację sektora bankowego. Zyski banków w ostatnich latach rosły. Jednak z tego dochód budżetu państwa to trochę ponad 7 mld zł – zauważył z kolei Witold Michałek z BCC.
Zdaniem eksperta zyski banków będą się teraz obniżać. – Szacuje się, że projekt, który popiera prezydent sprawi wiele trudności sektorowi bankowemu. To przełoży się na portfele klientów.
Banki mają plan finansowy na wiele lat i obecnie ten plan ulega dewastacji – wyjaśniał ekspert.
– Przypomnijmy, że Pan Michałek jest skutecznym lobbystą – zwrócił się do drugiego gościa Maciej Janiszewski. – W Polsce wykańcza się np. banki spółdzielcze. Banki stworzyły sobie w Polsce zieloną wyspę – zauważył. Dodał też, że bez podatku bankowego banki „uprawiają samowolkę, czują się bezkarnie”.
– Zarzut o wykańczanie banków spółdzielczych jest absurdalny. Jednak te banki są coraz bardziej ryzykowne, jeśli chodzi o gromadzenie tam pieniędzy – odniósł się do wypowiedzi poprzednika Michałek.
Ekspert BCC zaznaczył, że banki – jak wszystkie inne przedsiębiorstwa – płacą CIT, jak też inne podatki. – Nie jestem reprezentantem sektora bankowego i nie mówię, że banki nie powinny płacić dodatkowych podatków, jednak musi to być rzetelnie uzasadnione – ocenił.