„Potrójne espresso”. Grzyb: Zawsze byłem przeciwnikiem tego, aby w sporach o sądownictwo w Polsce zabierała głos UE
Dziś w programie „Potrójne espresso” Aleksander Wierzejski gościł Piotra Kaletę z PiS, Andrzeja Grzyba z PSL i Arkadiusza Myrchę, posła PO/KO.
Arkadiusz Myrcha stwierdził, że „szpitale tymczasowe stoją od miesięcy puste, na Stadionie Narodowym jest wielki szpital, który pochłania setki tysięcy złotych każdego miesiąca”. – A z drugiej strony pojawiają się nagrania z karetek, że nie ma miejsc covidowych – mówił, powołując się na doniesienia medialne.
Dodał, że według niego, takie szpitale powinny być gotowe na przyjęcie pacjentów, mieć kadrę lekarską.
#PotrójneEspresso | Arkadiusz #Myrcha: Albo tworzymy szpitale, które mają szansę powodzenia, wyposażamy je w sprzęt a nie robimy je tylko po to by pokazać, że rząd coś robi. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
Andrzej Grzyb zauważył, że „państwo musi być przygotowane na rozwój epidemii”. Zaproponował, by „wykorzystać na przykład sanatoria, które stoją puste”. Wyraził też nadzieję, „obyśmy nie musieli korzystać z tej infrastruktury, z tych zapasowych szpitali”. – Takie rezerwy epidemiczne muszą być zawsze gotowe w Polsce. Dawniej szpitale psychiatryczne były zapleczem przygotowanym na wypadek konfliktów zbrojnych. Teraz taki konflikt toczymy z naturą – mówił.
#PotrójneEspresso | @GrzybAndrzej: Jest pytanie czy wykorzystanie Stadionu Narodowego na szpital było dobrym rozwiązaniem, były inne możliwości ale rzecz się dokonała i teraz cieszmy się, że nie musimy ze szpitala tymczasowego korzystać. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
– Są liczne przykłady, że choroby odzwierzęce przenoszą się na ludzi, zwłaszcza w krajach azjatyckich. To pokazuje, że nie możemy rezygnować z przygotowania państwa do szybkiej reakcji.
Według Andrzeja Grzyba „być może w inny sposób należało podejść do ich przygotowania”. – To jest kwestia organizacji – powiedział.
Piotr Kaleta stwierdził, że „nie spodziewał się hymnów pochwalnych ze strony opozycji”. – Ale jesteśmy w sytuacji, kiedy trzeba podejść do problemu racjonalnie – powiedział. – Poseł Myrcha wypowiada się na podstawie doniesień medialnych, co jest typowe dla posłów PO – mówił.
#PotrójneEspresso | @piotr_kaleta_: Platforma działa na zasadzie fake newsów. Życzylibyśmy sobie, by te tymczasowe szpitale zostały rezerwowymi. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
– Mamy podjętą decyzję, że jest potrzebny szpital wykorzystujący istniejącą infrastrukturę. Akurat w wypadku Warszawy jest to infrastruktura sportowa. Ale szpitale rezerwowe powstały nie tylko w Warszawie. Miejmy nadzieję, że nie będą potrzebne – stwierdził Kaleta.
Uczestnicy programu rozmawiali też o wyroku TSUE i dyskusji, jaką wywołał on w Polsce. Arkadiusz Myrcha uznał, że „wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego nie ma podstaw prawnych, ustawa o Trybunale przewiduje takich zapytań”. – Trybunał już się wypowiedział na temat zgodności Traktatu Lizbońskiego z polską konstytucją. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania orzeczeń TSUE – mówił.
Trochę mi ta retoryka przypomina reakcje strony przegranej w sądzie: kwestionowanie kompetencji, „sąd jest niekompetentny”, „wykracza poza prawo” – powiedział Kaleta.
#PotrójneEspresso | Arkadiusz #Myrcha: Jesteśmy częścią międzynarodowych organizacji i reakcje naszego rządu są trochę takimi reakcjami jakie ma przegrany w sądzie, gdy wyrok zapadł nie po jego myśli. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
Andrzej Grzyb przypomniał spór między Trybunałem Sprawiedliwości a Portugalią w kwestii pensji sędziów. – Portugalia znalazła rozwiązanie w sprawie – powiedział.
#PotrójneEspresso | @GrzybAndrzej: Cały spór dotyczy rozumienia niezawisłości sędziowskiej. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
– Byłem zawsze przeciwnikiem tego, aby w sprawach dotyczących sporu o sądownictwo w Polsce zabierała głos Unia Europejska – podkreślił.
Piotr Kaleta przypomniał, że „konstytucja w Polsce jest nadrzędna, wszystko inne jest dodatkiem”. – Nie ma możliwości, aby traktaty unijne stały ponad polskim prawem – dodał. – Jesteśmy członkiem UE, ale nie bezmyślnym członkiem; nie damy sobie narzucać rozwiązań niekorzystnych – stwierdził.
#PotrójneEspresso | @piotr_kaleta_: Nie ma możliwości prawnej, by traktaty stały ponad Konstytucją Polski. Nie jesteśmy bezmyślnym członkiem Unii Europejskiej. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) March 4, 2021
Nawet najwięksi gracze, tacy jak Niemcy, odrzucają politykę unijną i szukają własnej drogi, bo to, co zrobiła Komisja Europejska na przykład w kwestii szczepionek jest nieskuteczne – powiedział.