Prezydent powołał nowych prezesów NSA i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN
Akty powołania otrzymali: Jacek Chlebny na stanowisko Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Joanna Lemańska na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
- Doskonale wiem, że na stanowiska prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Izby Kontroli wybrałem odpowiednie osoby. Z doświadczeniem i wspaniałymi zasługami dla prawa - powiedział prezydent RP.
Konieczność wyboru nowego prezesa NSA związana jest z tym, że w połowie lutego kończy się sześcioletnia kadencja sędziego Marka Zirk-Sadowskiego. Z kolei wybór prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest konieczny, bo 25 lutego upływa kadencja Joanny Lemańskiej, która pełni funkcję prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN od 26 lutego 2019 r.
- Bardzo dziękuję za podjęcie się tych niezwykle ważnych obowiązków - powiedział Andrzej Duda do nowo powołanych prezesów.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Doskonale wiem, że na stanowiska prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Izby Kontroli wybrałem odpowiednie osoby. Z doświadczeniem i wspaniałymi zasługami dla prawa.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) February 10, 2022
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wybrany
Prezydent podkreślał doświadczenie zawodowe i naukowe Jacka Chlebnego, a także jego wieloletnią służbę sędziowską.
- Bez jakichkolwiek wątpliwości w związku z tym wybrałem pana profesora spośród zgłoszonych kandydatów jako tego, który dalej będzie prowadził sprawy tego najwyższego i najważniejszego sądu administracyjnego w Polsce, jakim jest NSA - powiedział Duda.
Oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości, że prezes Chlebny poradzi sobie znakomicie na tym stanowisku i sprosta wszystkim wyzwaniom.
ZOBACZ: Trzy dziewczynki gwałcone przez opiekunów. Sąd Najwyższy wydał wyrok
- Są takowe, rozmawialiśmy o tym, choćby zaległości w rozpatrywaniu spraw kasacyjnych. Trzeba tutaj przemyśleć sprawę i stworzyć instrumenty instytucjonalne, prawne, które pomogą w rozładowaniu tych kolejek, żeby obywatele mieli to, co najważniejsze, czyli rzeczywiste prawo do sądu, do rozpatrzenia ich sprawy bez zbędnej zwłoki - powiedział prezydent.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Wierzę, że uda nam się wprowadzić odpowiednie modyfikacje w sądownictwie. Pomoże to, aby sądownictwo i wymiar sprawiedliwości, działał tak, jak powinien.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) February 10, 2022
Lemańska prezesem Sądu Najwyższego
Podkreślał też, że Joannę Lemańską zna od wielu lat z pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim.
- W związku z czym doskonale wiem, kogo wybierałem. Wiem doskonale, że wybierałem świetną prawniczkę, świetny umysł, wielką wiedzę, bardzo ciekawy dorobek naukowy, a przede wszystkim bardzo doświadczonego prawnika: i naukowca, i praktyka, w którego rękach przez ostatnie lata znajdowało się prowadzenie spraw Izby, która w SN jest dla mnie szczególnie ważna, szczególnie ważna dla realizacji także i moich zobowiązań wobec obywateli, które podejmowałem w czasie kompanii wyborczych - powiedział Duda, zaznaczając, że to właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN rozpatruje skargi nadzwyczajne.
Oświadczył, że wierzy, iż prezes Lemańska będzie sobie znakomicie radziła na stanowisku.
- Chciałbym, żebyśmy mogli dokonać potrzebnych modyfikacji, a - mam nadzieję - także i rozszerzenia możliwości korzystania z tej bardzo, bardzo ważnej dla mnie instytucji - powiedział Duda.