Rozmowy na linii Duda-Steinmeier. Tematem bezpieczeństwo Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Obaj politycy omówili m.in. sytuację wokół Ukrainy; potwierdzili zdecydowane wsparcie dla obrony integralności terytorialnej i suwerenności tego państwa.
Zgromadzenie Federalne Niemiec wybrało w niedzielę Franka-Waltera Steinmeiera na drugą kadencję prezydenta.
- We wtorek doszło do telefonicznej rozmowy Steinmeiera z Andrzejem Dudą. Polski prezydent - jak podały we wtorek służby prasowe KPRP - przekazał swemu rozmówcy gratulacje z okazji wyboru na drugą kadencję i wyraził nadzieję na pomyślne kontynuowanie dotychczasowej współpracy na rzecz rozwoju relacji dwustronnych.
Prezydent @AndrzejDuda: Stanowisko UE i NATO musi być jednolite. Wszyscy powinniśmy stać przy Ukrainie.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 15, 2022
- Przywódcy poruszyli również kwestię sytuacji bezpieczeństwa w regionie w kontekście obecności wojsk rosyjskich na Białorusi i wokół granicy z Ukrainą. Podkreślili wsparcie dla wysiłków dyplomatycznych na rzecz deeskalacji napięcia wywołanego działaniami Moskwy oraz potwierdzili zdecydowane wsparcie dla obrony integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
W zeszłym tygodniu prezydent Duda odbył szereg spotkań i rozmów telefonicznych dotyczących sytuacji za naszą wschodnią granicą, m.in. z przywódcami: USA, Kanady i państw europejskich oraz z sekretarzem generalnym NATO.
Prezydent @AndrzejDuda: Zwiększa się obecność NATO na naszym terytorium. Jestem zadowolony ze wzmocnienia wschodniej flanki. Sojusz się nie wycofuje. Z satysfakcją przyjmuję przybycie wojsk amerykańskich i brytyjskich. Proszę o życzliwość wobec nich.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 15, 2022
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.