Sejm znowelizował ustawę o Karcie Polaka
W dzisiejszym głosowaniu Sejm przyjął nowelizację ustawy, zatwierdzając tym samym ułatwienia dla osób polskiego pochodzenia, które chcą osiedlić się w Polsce. Teraz nad ustawą głosować będzie Senat.
Zmiany zostały przyjęte jednomyślnie, a teraz nad nowelizacją głosować będzie Senat.
Karta Polaka, która funkcjonuje od 2008 roku, to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Dzięki karcie można m.in. łatwiej starać się o pracę.
Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka zostaną zwolnieni z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie polskiej wizy oraz z opłat konsularnych za przyjęcie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa. Jak podkreślają politycy PiS, nowelizacja ustawy sprawy, iż będzie się można o nią ubiegać nie tylko w polskich konsulatach, lecz również w urzędach wojewódzkich, co będzie dużym ułatwieniem w państwach niedemokratycznych, takich jak np. Białoruś.
#Sejm uchwalił zmiany w ustawie o #KartaPolaka, ułatwiające posiadaczom karty osiedlanie się w Polsce. Teraz Senat
— SejmRP (@KancelariaSejmu) 1 kwietnia 2016