Sławińska: Przed wyborami ekshumacje Niezłomnych nie przyspieszą. Rządzącym byłoby to nie na rękę
– Kancelaria prezydenta RP przygotowała nowelizację prawa, która pozwoli na wydobywanie szczątków żołnierzy polskiego Podziemia spod grobów pereleowskich dygnitarzy. Jednak nie spodziewam się, by prace ekshumacyjne przyspieszyły, bo temat Żołnierzy Niezłomnych jest dla PO niewygodny – mówiła w Telewizji Republika Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji "Łączka".
W zeszłym tygodniu zakończyły się prowizoryczne prace ekshumacyjne IPN-u w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach Wojskowych. – Szczątki Wyklętych leżą w tych masowych grobach na głębokości 2 m. Nad nimi są pomniki z lat 80. osób zasłużonych dla PRL i członków aparatu bezpieczeństwa. Pomników tych jest łącznie 196. Nie można ich przenieść w inne miejsce, bo zabrania tego obowiązujące prawo. To torpeduje zupełnie prace ekshumacyjne, stąd IPN-owi, który tak hucznie obwieszczał kontynuację badań na "Łączce", udało się w zeszłym tygodniu wydobyć szczątki tylko dwóch ofiar i na tym na razie koniec – wyjaśniał Sławińska.
Kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego zadeklarowała przeprowadzenie prac nowelizacyjnych, które pozwoliłyby na ekshumację komunistycznych działaczy, co usprawniłoby poszukiwanie żołnierzy Podziemia. – W kwaterze "Ł" mogą być szczątki takich postaci jak gen. August Emil Fieldorf, rotmistrz Pilecki i cały IV zarząd WiN-u – mówiła wiceprezes Fundacji "Łączka".
– Z informacji IPN-u wynika, że przygotowywane przez kancelarię prezydenta poprawki są już gotowe. Podobno prawo ma być znowelizowane we wrześniu. Jestem jednak pesymistką. Groby Żołnierzy Wyklętych to dowód działania terroru komunistycznego. Ten temat nie jest na rękę ani prezydentowi, ani Platformie Obywatelskiej. Po pierwsze ta partia jest bardziej lewicowa niż prawicowa, a po drugie – PO będzie liczyło na koalicję z SLD, która jest niechlubną spadkobierczynią PRL-u – stwierdziła Sławińska.
Pytana, co można zrobić, by wywrzeć presję na rządzących i przyspieszyć wydobywanie szczątków bohaterów, Sławińska poprosiła o podpisywanie petycji, którą można znaleźć na stronie internetowej Fundacji "Łączka" – http://www.fundacjalaczka.pl/
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Płużański o trzecim etapie ekshumacji na "Łączce": Zostaliśmy oszukani
Płużański o pracach na warszawskiej Łączce: Mamy prymat rodzin komunistycznych nad bohaterami