Sondaż: Ponad 60 proc. Polaków nie chce likwidacji CBA i IPN
Ponad 60 proc. Polaków za pozostawieniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano o ewentualną likwidację instytucji takich jak Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Instytut Pamięci Narodowej.
Za pozostawieniem CBA jest 61 proc. badanych. Likwidacji tej instytucji chce 27,5 proc. respondentów. Odpowiedź "nie wiem" wskazało 11,5 proc. Przeciw likwidacji IPN jest 64,7 proc. badanych, a popiera go 23 proc. uczestników sondażu dla RMF FM i "DGP". 12,2 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Ankietowanych zapytano także o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. 51,3 proc. badanych chce, by po zmianie władzy kontynuowana była jego budowa. Przeciwnego zdania jest 39,7 proc. respondentów, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Ponad 3/4 badanych (76,2 proc.) chce, by nowy rząd kontynuował duże wydatki na zbrojenia. Zmiany w tym zakresie oczekuje 17,7 proc. uczestników badania.
Poparcie ma też projekt budowy elektrowni atomowych w Polsce. Kontynuacji działań w tym zakresie chce 85,3 proc. badanych, a przeciwnego zdania jest 9,3 proc. Różnica pomiędzy poparciem tej inwestycji wyrażonym przez zwolenników PiS-u i opozycji jest minimalna - to odpowiednio 92 proc. i 88 proc.
Według sondażu jedynym wymienionym w projektem, którego kontynuacji nie chce większość badanych, jest budowa auta elektrycznego. Ten plan powinien zostać porzucony zdaniem 63,1 proc. respondentów.
Sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony przez United Surveys w dniach 27-29 października na próbie 1000 osób.