W Opolu zabito dziecko, które przeżyło późną aborcję eugeniczną?
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył oficjalne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zabójstwa w jednym ze szpitali w Opolu pod koniec sierpnia 2014 r.
Na początku grudnia dziennikarz portalu PCh24.pl otrzymał informację o sytuacji do jakiej miało dojść w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Jak informuje portal, pod koniec sierpnia 2014r. w opolskim zespole opieki zdrowotnej pojawiła się ciężarna kobieta żądająca wykonania aborcji na dziecku co do którego istniało podejrzenie Zespołu Downa.
Lekarze podjęli się próby zabicia dziecka, jednak w trakcie wykonywania zabiegu doszło do komplikacji, które stworzyły konieczność wykonania cesarskiego cięcia.
"Dziecko przyszło na świat żywe. W chwili narodzin ważyło jedynie 600 g. Samodzielnie oddychające dziecko, przejawiające silną wolę przeżycia, przyjęto na oddział i umieszczono w inkubatorze. Płaczące dziecko, za zgodą matki pozostawiono w inkubatorze bez żadnej opieki medycznej. Odstąpiono od czynności mających na celu ratowanie życia. Niestety po czterech godzinach dziecko zmarło" - czytamy na portalu.
Dziennikarz portalu PCh24.pl Paweł Ozdoba, postanowił przekazać wszelkie informacje Instytutowi Ordo Iuris, który 16 grudnia br. złożył w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wskazuje, że ochrona życia dziecka narodzonego znajduje wyraz na gruncie polskiego prawa karnego, w art. 148 § 1 KK, który przewiduje odpowiedzialność karną za zabicie człowieka. „Człowiekiem” w rozumieniu tego przepisu jest również dziecko narodzone w wyniku błędnie przeprowadzonej aborcji. Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie jest jasne i konsekwentne. Pozostawienie samodzielnie oddychającego dziecka bez opieki w celu jego uśmiercenia stanowi zbrodnię zabójstwa.
Nie jest to pierwszy w ostatnim czasie przypadek kiedy dziecko przyszło na świat w wyniku wadliwie przeprowadzonego zabiegu aborcji. Na początku tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu urodziła się dziewczynka, która miała zostać uśmiercona w wyniku tzw. późnej aborcji. Gdy lekarze zorientowali się, że żyje, inaczej niż uczyniono w Opolu, rozpoczęli ratowanie jej życia. Pomimo tego dziecko zmarło po miesiącu od urodzenia.
Instytut Ordo Iuris prosi o przesyłanie informacji o opisanym powyżej zdarzeniu, w szczególności zaś informacji o ewentualnych świadkach owych zajść, bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Warszawie (ul. Chocimska 28, 00-791 Warszawa, tel. 22-217-31-20, e-mail: [email protected]) lub Opolu (ul. Reymonta 24, 45-066 Opole, tel. 77-40-01-200, e-mail: [email protected]).
Pismo do prokuratury pomogą przygotować eksperci Ordo Iuris - kontakt pod adresem e-mail: [email protected].
CZYTAJ TAKŻE: