W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy
W Poznaniu, w hołdzie Polakom, którzy w czasie II wojny światowej złamali kod maszyny szyfrującej Enigma wykorzystywanej przez służby Niemiec, powstanie Muzeum Enigmy. Otwarcie planowane jest na 2018 rok.
Na budowę Muzeum przeznaczono 15 mln złotych. Placówka będzie się mieścić w Collegium Historicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza. – Miejsce jest szczególne. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy w 1932 roku złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma to absolwenci poznańskiego UAM. A przed wojną tutaj mieścił się oddział Biura Szyfrów Wojska Polskiego – powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski w rozmowie z portalem dorzeczy.pl.
Na razie w Poznaniu planowane jest otwarcie interaktywnej wystawy "Pogromcy Enigmy". Jej celem jest przypomnienie o historii polskiej kryptologii i najważniejszych osobach polskiego wywiadu – podaje portal dorzeczy.pl. Wystawa najprawdopodobniej będzie czynna od lipca.
– Nie chcemy, by było to zwykłe muzeum, do którego wchodzi się raz i już nie wraca. Chcemy stworzyć miejsce promujące po pierwsze bohaterów naszej historii, po drugie matematykę i informatykę. Pokazać, jak ważne to dziedziny dla naszego bezpieczeństwa i gospodarki – wyjaśnił prezydent Poznania. Oprócz tradycyjnych i multimedialnych wystaw, w Muzeum mają znaleźć się także sale gier związanych z kryptologią i matematyką.