W programie przeciw HPV zaszczepiono 56 tys. dzieci
W ramach powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV od 1 czerwca zaszczepiono w Polsce 56 tys. dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
W ciągu 1,5 miesiąca na zaszczepienie dzieci zdecydowało się więcej rodziców niż rocznie w programach samorządowych – zaznaczył szef MZ.
Zakażenia HPV dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne i odpowiada u kobiet za zachorowania na raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu, a u mężczyzn za raka prącia, ponadto także za raka odbytu i za nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.
Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.
"Mamy 56 tys. dzieci zaszczepionych przeciw HPV w uruchomionym w czerwcu powszechnym programie szczepień. W ciągu 1,5 miesiąca na zaszczepienie swoich dzieci zdecydowało się więc więcej rodziców niż rocznie w programach samorządowych" – napisał na Twitterze minister."Liczę, że zaszczepionych nadal będzie przybywać" – dodał.
Preparaty stosowane w powszechnym programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci 👫12 i 13-letnie. Umów wizytę:
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 26, 2023
✅w przychodni #POZ
✅przez e-rejestrację
✅przez infolinię: 989
HPV odpowiada za wiele typów nowotworów u kobiet i mężczyzn.
Szczegóły: 👇https://t.co/PfoFGTSGrX pic.twitter.com/nOHEj3jSpt