Wałęsa odmawia przekazania próbek swojego pisma. Śledczy IPN szukają jego wpisów w... księgach kondolencyjnych
14 listopada biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie, poprosili o wydłużenie czasu na wydanie ekspertyzy dotyczącej odręcznego pisma TW "Bolka" do końca stycznia. Jak informuje Onet.pl – biegli szukają wpisów Wałęsy m.in. w księgach kondolencyjnych.
Biegli z Krakowa poinformowali prokuraturę, że potrzeba im więcej czasu, a to ze względu na "znaczną ilość materiału dowodowego oraz stałe uzupełnianie i sukcesywne dostarczanie materiału porównawczego do badań".
– Biegli deklarowali, że w okolicach 15 listopada poznamy efekty ich pracy i wtedy myślę, że będzie okazja, żeby wrócić do dyskusji – mówił pod koniec października w RMF FM prezes IPN, dr Jarosław Szarek. Podkreślił jednak już wtedy, że data ta może ulec zmianie.
Wałęsa odmawia współpracy z IPN
Wałęsa, od czasów powołania nowych członków Kolegium IPN, wśród których są prof. Sławomir Cenckiewicz oraz Krzysztof Wyszkowski, odmawia współpracy z Instytutem.
Prof. Sławomir Cenckiewicz jest współautorem książki o agenturalnej przeszłości byłego prezydenta, którą napisał wraz z Piotrem Gontarczykiem. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", ukazała się w 2008 roku. Historycy podkreślają, że gdy Wałęsa został prezydentem, starał się zatuszować działalność z lat 70-tych zabierając ze swojej teczki akta dotyczące "Bolka".
Na początku października 2014 roku, po dziewięciu latach, zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych z powództwa Lecha Wałęsy przeciw byłemu działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił zażalenie Lecha Wałęsy, a były prezydent został obciążony kosztami procesowymi. Wyrok jest prawomocny. Krzysztof Wyszkowski podtrzymuje stanowisko o agenturalnej przeszłości Wałęsy. Lech Wałęsa wytoczył mu w 2005 proces o naruszenie dóbr osobistych za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek".
Charakter pisma uległ zmianie
Na przestrzeni lat pismo Wałęsy bardzo się zmieniło. Biegli z IPN szukają więc jego wpisów sprzed lat, których dokonał w księgach kondolencyjnych oraz aktach urodzenia jego dzieci.