Wiceminister sprawiedliwości: Obrona polskich obywateli to nasz konstytucyjny obowiązek
– Od kilku tygodni jesteśmy w dialogu, który zapoczątkował Jarosław Kaczyński. Cały czas rozmawiamy i jesteśmy gotowi robić to dalej – zapewnił w programie "Prosto w Oczy" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak przypomniał, we Włoszech spór wokół Trybunału Konstytucyjnego trwał półtora roku.
– Jest konkretna propozycja rozwiązania konfliktu, czyli nowa ustawa o TK. Przypominam, że mamy siedem istotnie ważnych dla opozycji zmian, m.in. co do kolejności rozpatrywania spraw. Obniżamy również próg składu orzekającego do 11 sędziów. Tego sporu nie można rozstrzygnąć w momencie, w którym opozycja domaga się publikacji czegoś, co naszym zdaniem nie jest orzeczeniem i byłoby złamaniem przepisów – podkreślił gość TV Republika.
Pytany o ustawę antyterrorystyczną Wójcik zaznaczył, że Polska potrzebuje wspólnej polityki obrony swoich obywateli. – To nasz konstytucyjny obowiązek. Musimy przedsięwziąć konkretne środki, a do tej pory brakowało jednej instytucji, która odpowiadałaby np. za wymianę informacji. Dziwię się, że politycy PO tak nas atakują, bo wcześniej sami debatowali nad ustawą rozszerzającą kompetencje szefa ABW – mówił wiceminister.
Dziś Sejm zdecyduje o ewentualnym odrzuceniu projektu ustawy antyterrorystycznej w pierwszym czytaniu. Wczoraj szereg zastrzeżeń zgłosili m.in. posłowie PO, .Nowoczesnej i PSL. Własne uwagi przesłał marszałkowi Sejmu także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Pracę nad nowymi przepisami podjęto w związku z lipcowym szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Ustawa zwiększa m.in. uprawnienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ułatwia wydalanie cudzoziemców zagrażających bezpieczeństwu państwa oraz wprowadza możliwość zestrzeliwania dronów. CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał marszałkowi Sejmu opinię ws. ustawy antyterrorystycznej