Ziemia spalona słońcem. Zachód Polski wyschnięty na wiór [animacja]
Mieszkańcy województwa lubuskiego zmagają się z największymi w ostatnim czasie upałami. Temperatura każdego dnia przekracza grubo ponad 30 stopni Celsjusza. Mimo ostrzeżeń przed burzami w regionie od dłuższego czasu nie padało. Brakuje wody w studniach, wysychają ogrody działkowe. Najnowsze prognozy nie napawają optymizmem. Skwar będzie jeszcze większy, co prezentuje animacja przygotowana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W niemal całym kraju do piątku włączenie ma być upalnie. Temperatura będzie przekraczać 30 stopni C. Po południu i wieczorem prognozowane są burze - ostrzega IMGW.
W ciągu dnia niekorzystne warunki biometeorologiczne w całej Polsce za wyjątkiem krańców północno-wschodnich i części wybrzeża zdeterminowane będą upalnym i wilgotnym środowiskiem termicznym. Rano na północy Polski pogoda może mieć jeszcze korzystny wpływ na nastrój.⛈️#biometeo pic.twitter.com/nNZrnoNgYj
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 16, 2022
We wszystkich województwach z wyjątkiem lubelskiego obowiązują we wtorek alerty przed upałem. Mają drugi, średni stopień. Termometry w dzień mogą miejscami pokazać nawet 30-33 stopnie Celsjusza. W nocy temperatura może przekraczać 20 stopni.
Ostrzeżenia hydrologiczne:
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 16, 2022
Dzisiejsze burze lokalnie charakteryzować się mogą intensywnymi opadami deszczu. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia, z przekroczeniami stanów umownych. 🌊#IMGW #hydro pic.twitter.com/0ybtKLqj4G
IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Synoptycy ostrzegają, że w czasie burz może spaść do 35 mm deszcz i wiać z prędkością 70 km/h.