Zraniona Stolica 1944-2004-2024. Zobacz jeszcze istniejące ślady Powstania Warszawskiego
Z okazji 80. rocznicy zdobycia gmachu PASTy przez powstańców warszawskich, Archiwum Akt Nowych udostępniło tematyczną
stronę poświęconą śladom powstańczych walk.
„Powstanie Warszawskie pozostawiło po sobie pamięć o Bohaterach walki o niepodległość oraz wielkie dziedzictwo poczucia odpowiedzialności za losy Polski. Ulice, którymi codziennie się poruszamy, budynki w których uczymy się, pracujemy i mieszkamy, były powstańczymi twierdzami, szpitalami lub kwaterami. W wielu miejscach Warszawy do dziś pozostały ślady tamtych dni", czytamy na stronie Archiwum Akt Nowych.
Placówka ta od ponad 20 lat prowadzi akcję dokumentowania warszawskich śladów walk, w ramach projektu Zraniona Stolica. Pracownicy AAN zachęcają do zapoznania się z fotografiami, na których utrwalone zostały wojenne blizny. Wiele z tych miejsc przestało istnieć lub zostało ukryte pod współczesnymi fasadami, inne z nich znikają na naszych oczach.
"Są jednak i takie, które w należyty sposób zostały zabezpieczone dla potomnych… Jeszcze więcej potrzebuje jednak naszej opieki i budzenia powszechnej wrażliwości społeczeństwa na ślady historii!”, czytamy na stronie Archiwum.
Na stronie: aan.gov.pl/zranionastolica prezentowane są zdjęcia dokumentujące wybrane miejsca, które nosiły lub noszą do naszych czasów ślady walk z okresu Powstania Warszawskiego. Całość rozpoczynają wykonane w latach powojennych, przez Macieja Piekarskiego, fotografie ruin pozostających w surowym stanie od czasów walk, pochodzące ze zbioru Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Właściwą część galerii stanowi wybór fotografii wykonanych przez pracowników Archiwum Akt Nowych w kilku edycjach projektu Zraniona Stolica, w latach 2004-2024.
Edycja 2024 kładzie nacisk na wskazanie przykładów dobrze zabezpieczonych śladów historii oraz tych, które na naszych oczach ulegają zniszczeniu i wymagają interwencji.
Źródło: Archiwum Akt Nowych