NATO ćwiczy walkę z Rosją w cyberprzestrzeni. Nowe gry wojenne
Jednym z priorytetów rosyjskich służb specjalnych jest utrzymanie grup hakerów, którzy atakują sieci i ważne cele w innych państwach. Szczególnie narażone na ataki są kraje NATO. W Tallinie rozpoczęły się gry wojenne Locked Shields - największe na świecie międzynarodowe ćwiczenia obrony cybernetycznej w czasie rzeczywistym. Organizowane są przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zespoły uczestniczące w Locked Shields 2022 zmierzą się z symulacją ataku w cyberprzestrzeni. Będą miały za zadanie wypracować jak najbardziej skuteczne metody ochrony sieci i infrastruktury przed cyberatakami.
– Biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie i zagrożenie ze strony rosyjskich działań cybernetycznych, ważne jest, aby NATO stale ćwiczyło swoje zdolności cyberbezpieczeństwa - powiedział dyrektor generalny organizacji pozarządowej Cyber Threat Alliance Michael Daniel.
W zeszłym roku scenariusz ćwiczeń zakładał atak na jedno z fikcyjnych państw przez inne, również stworzone na potrzeby ćwiczenia, położone na Atlantyku Północnym. Atak był skupiony na kluczowej infrastrukturze, takiej jak zaopatrzenie w wodę, czy elektrownie. W trakcie ćwiczeń uczestnicy musieli ochronić kilka tysięcy systemów, na które przeprowadzono ponad 4000 ataków.
W scenariuszu wprowadzono też element wojny informacyjnej. Jedno z państw poprzez fałszywe wiadomości i posty w mediach społecznościowych próbowało przekonać mieszkańców drugiego, iż to ich rząd jest odpowiedzialny za serię kolejnych wypadków. Polski zespół zajął w zeszłorocznych ćwiczeniach czwarte miejsce spośród 22 krajów.
Ćwiczenia organizowane są w Tallinie od 2010 roku. Ich organizator, czyli Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) ma na celu zwiększanie umiejętności, współpracy i wymiany informacji pomiędzy NATO, państwami członkowskimi Sojuszu i partnerami w dziedzinie cyberobrony. Centrum prowadzi m.in. analizę strategiczną trendów w zakresie cyberobrony oraz odpowiada za szkolenie kadr sił zbrojnych państw Sojuszu w tej dziedzinie.