Oto 5 objawów choroby nowotworowej, którą przeciętny człowiek lekceważy!
Według badań przeprowadzonych przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii ponad połowa dorosłych doświadczyła w swoim życiu objawów mogących być sygnałami choroby nowotworowej, ale tylko 2 proc. z nich postanowiło nie bagatelizować alarmu.
zekoladkach, ma działanie rakotwórcze. Teraz potwierdzili to naukowcy.
Oto pięć objawów, które przeciętny człowiek lekceważy, a które - jak się okazuje - mogą uratować mu życie.
Zgrubienie na ciele
Nowy guzek na ciele nie musi oznaczać od razu raka – obserwuj go, a jeśli zauważysz, że zmienia się, rośnie, powinien go zobaczyć twój lekarz.
Uporczywy kaszel lub chrypka
Kaszel lub zmiana głosu najczęściej są wynikiem infekcji, po której ustąpieniu mijają. Jeśli jednak zauważasz u siebie nawracający kaszel, który trwa już od bardzo dawna – jak najszybciej powinieneś skonsultować się z lekarzem, bo może to być objaw raka. To samo dotyczy chrypki – nie zawsze jest efektem nadwyrężenia strun głosowych.
Zmiany w wydalanym stolcu i moczu
Jeśli wypróżnianie staje się trudniejsze niż zazwyczaj, a kał wydaje ci się zdeformowany – mogą to być objawy raka okrężnicy. Zdaniem profesor, długotrwałe zaparcia mogą być znakiem, że istnieje masa utrudniająca przejście stolca przez jelita. Aby zbadać, czy jest to nowotwór, należy jak najszybciej wykonać kolonoskopię.
Nagła utrata wagi
Jeśli twój styl życia nie zmienił się, a nagle zauważyłeś u siebie znaczną utratę wagi, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia nowotworu. Oczywiście utrata wagi nie musi być objawem raka. Może być związana z nieprawidłowym działaniem hormonów w organizmie, ale można to stwierdzić dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań.
Niewyjaśniony ból
Jeśli odczuwasz przewlekły ból, który powraca (może to być np. ból głowy czy żołądka), nie powinieneś go lekceważyć. Podobnie w przypadku dolegliwości ze strony jajników czy klatki piersiowej. Zaniepokoić powinny cię również bóle kości, które mogą sygnalizować objawy raka w postaci przerzutów lub rozwoju szpiczaka. Zgłoś się do lekarza - powinien zlecić ci zrobienie takich badań jak np. ultrasonografia czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.