W. Brytania. Postępowcy przegrywają w sądzie. Paszporty „neutralne płciowo” zakazane
Brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił skargę niejakiej Cristie Elan-Cane na brak możliwości wydawania paszportów neutralnych płciowo. „Utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione”.
Kobieta składająca skargę domagała się wprowadzenia do dokumentów paszportowych określenia „X”, odnoszącego się do osoby neutralnej płciowo.
W uzasadnieniu wyroku Sądu możemy przeczytać, że paszport jest „szczegółem biograficznym, który może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości poprzez sprawdzenie go z dostarczonymi świadectwami urodzenia, adopcji lub uznania płci oraz innymi oficjalnymi zapisami”.
„Utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione" - wskazali sędziowie, podkreślając jednocześnie, że prawo w Wielkiej Brytanii nie uznaje kategorii bezpłciowej. Wskazał, że przeważają przy tym względy bezpieczeństwa.
Elan-Cane zapowiedziała, że złoży skargę na wyrok Sądu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Paszporty neutralne płciowo wydaje kilkanaście państw świata, w tym Argentyna, Australia, Kanada, Dania, Indie, Malta, Nepal, Holandia, Nowa Zelandia, Pakistan i USA, natomiast Niemcy wprowadziły kategorię interseksualną.