WRESZCIE! ONZ udostępnia archiwa dotyczące Holokaustu! Czego się dowiemy?
Po niemal sześciu dekadach zbiory dokumentów gromadzonych i wykorzystywanych przez Komisję Narodów Zjednoczonych ds. badania zbrodni wojennych, dotyczących zbrodni wojennych III Rzeszy, zostaną po raz pierwszy udostępnione publicznie. Komisja rozpoczęła swoją działalności w 1943 roku, z tego też okresu pochodzą najwcześniejsze pozyskane informacje. Wyniki prac Komisji zostały wykorzystane w procesach przeprowadzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.
Zbiory zostaną upublicznione przez bibliotekę Wienera w Londynie, instytucję specjalizującą się w badaniu przyczyn, przebiegu i skutków Holokaustu. Możliwe będzie także przeglądanie dokumentów online. W archiwach znajdują się m. in. szczegółowe opisy obozów koncentracyjnych w Treblince oraz Auschwitz. Te, jak i wiele innych raportów dotyczących zbrodni niemieckich zostało przemyconych z okupowanej Polski, a ogólniej z Europy Środkowo-Wschodniej.
Archiwa stały się niedostępne w późnych latach czterdziestych, w momencie kiedy Stany Zjednoczone za priorytet uznały walkę z komunizmem. W tym celu z zachodniej części Niemiec utworzono głównego sojusznika oraz „państwo frontowe”, tkwiące w centrum zimnowojennego podziału Europy. Skutkiem przeniesienia punktu ciężkości na walkę z komunizmem było zaniechanie dalszych działań w zakresie osądzania zbrodniarzy wojennych, oraz ograniczanie dostępu do informacji takich jak zbiory Komisji Narodów Zjednoczonych ds. badania zbrodni wojennych.